لوازم جانبی تیلر | لوازمی که باعث بهبود کارایی تیلر شما می‌شوند
تعداد بازدید: 207تعداد نظرات: 0
1401/09/15 - 09:41

لوازم جانبی تیلر | لوازمی که باعث بهبود کارایی تیلر شما می‌شوند

روتیواتور یکی از کاربردی‌ترین لوازم جانبی تیلر است که برای شکستن کلوخ‌ها به کار می‌رود. برای آشنایی با سایر لوازم جانبی این وسیله کلیک کنید.

افزایش کارایی تیلرها با نصب لوازم جانبی بر روی آن‌ها

تیلر نوعی تراکتور باغی است که در ابعاد کوچک‌تر از تراکتور طراحی و ساخته می‌شود و کشاورزان از آن برای امور کشاورزی مانند شخم‌زدن استفاده می‌کنند. همچنین از تیلر برای تبدیل لایه سخت خاک به بستری نرم و مناسب برای کاشت گیاه استفاده می‌شود. این وسیله تقریباً تمام قابلیت‌های تراکتور را در مقیاس کوچک‌تر دارد و در عملیات کاشت، داشت و برداشت مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌حال با نصب لوازم جانبی روی تیلر، می‌توان کارایی آن را افزایش داد و در امور کشاورزی مختلف از آن استفاده کرد. در این مطلب از مجموعه ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی کوهستان، به بررسی لوازم جانبی تیلر و کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم.

روش انتخاب تیلر مناسب برای زمین‌های کشاورزی

تیلرهای باغی از پرکاربردترین و مهم‌ترین و هم چنین عمومی‌ترین ادوات کشاورزی است که مکانیزم نسبتاً ساده‌ای دارند. طراحان و سازندگان در برند‌های مختلفی اقدام به تولید و عرضه آن در سراسر جهان کرده‌اند. عوامل اصلی و مهم در انتخاب تیلر مناسب عبارت‌اند از:

 • سطح کیفیت موتور و لوازم و قطعات جانبی
 • توان دستگاه
 • قیمت دستگاه

لوازم جانبی تیلر کدام‌اند؟

لوازم جانبی تیلر مزیت‌های بسیاری دارند و راندمان کاری و همچنین سرعت کار را در حین عملیات کشاورزی به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند. ادوات و لوازم مختلفی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به تیلرها متصل کرد. برخی از این ادوات عبارت‌اند از:

 • خیش (گاوآهن)
 • روتیواتور، کلوخ‌شکن یا کلوخ خردکن
 • دیسک
 • چرخ‌ها
 • سم‌پاش
 • تریلر
 • دروگر الحاقی تیلر
 • علف‌تراش دیسکی
 • نهرکن
 • نفربر
 • پمپ آب

چرخ‌های قابل‌نصب بر روی تیلرها

به‌طورکلی تیلرها دارای سه نوع چرخ قابل اتصال هستند. باتوجه‌به این که تیلرها در چه نوع زمین و با چه هدفی قرار است مورداستفاده قرار بگیرند، می‎‌توان چرخ‌های متفاوتی روی آن‌ها نصب کرد. انواع چرخ‌های موجود برای تیلرها عبارت‌اند از:

 • چرخ‌های پلاستیکی: این نوع چرخ‌ها بیشتر برای کارهای سبک کشاورزی و بارکشی در سطوح صاف و هموار و حرکت در جاده‌ها کاربرد دارند
 • چرخ‌های آهنی پره‌دار: از این نوع چرخ‌های تیلر برای شخم‌زدن و هوادهی زمین‌های سخت و سفت استفاده خواهد شد
 • چرخ‌های آهنی استوانه‌ای: از این نوع چرخ‌های تیلر برای شخم‌زدن مزارع و شالیزارهایی با زمین آبگیر استفاده می‌شود

روتیواتور یا کلوخ شکن؛ از جمله مهم‌ترین لوازم جانبی تیلر

روتیواتور یکی از پراستفاده‌ترین ادوات الحاقی به تیلر‌ها و تراکتور‌ها و تراکتور‌های دوچرخ به‌حساب می‌آید. در مدل‌های BCS بر خلاف تیلر‌ها که تیغه‌های روتیواتور جایگزین چرخ‌ها می‌شوند، قابل‌نصب به پشت تیلر هستند. روتیواتور‌های این مدل‌ها به‌صورت کاور دار ساخته شده تا به هنگام خردکردن کلوخه‌ها از پرتاب سنگ و کلوخه به شخص جلوگیری شود. این روتیواتور‌ها عمدتاً از 4 ردیف تشکیل شده‌اند که در هر ردیف 6 تیغه وجود دارد. این تیغه‌ها از جنس فولاد بوده و به‌سادگی قابل‌نصب کردن و جداکردن هستند. در این روتیواتور عمق کار در بازه 16  الی 20 سانتی‌متر بوده و هم چنین از طریق دستگیره روی کاور نیز قابل تنظیم می‌باشد.

دروگر یونجه و علوفه

دروگرهای یونجه و علوفه همان‌طور که از اسم آن‌ها پیدا است، وظیفه دروکردن انواع علوفه را به طور کامل بر عهده دارند. در تراکتورهای دوچرخ و تیلر‌های BCS، فرمان قابلیت چرخش 360 درجه‌ای دارد. در این حالت هنگام چرخاندن فرمان دستگاه، قسمت PTO در جلوی دستگاه قرار می‌گیرد و در این حالت لوازم جانبی تیلر که قابل‌نصب در قسمت جلویی هستند، مانند دروگر را دستگاه می‌توان نصب کرد.

نفربر‌های الحاقی به تیلرها

یکی دیگر از ادوات کاربردی و لوازم جانبی تیلر، صندلی نفربر است. این صندلی‌ها قابلیت بر روی تیلرها، هنگام نصب روتیواتور را نیز دارند. به این معنی که در زمانی که به پشت دستگاه تیغه روتیواتور نصب شده باشد، می‌توان صندلی نفربر نیز نصب کرد.

نهرکن؛ یکی از پرکاربردترین لوازم جانبی تیلر

نهرکن‌ها یکی دیگر از لوازم جانبی تیلر است که در کشاورزی و زمین‌های زراعی و باغ‌ها کاربرد بسیاری دارند. در اصل نهرکن‌ها ترکیبی از دو خیش هستند که از قسمت پیشانی به هم متصل می‌شوند و خاک را هم‌زمان به راست و چپ بر می‌گردانند و در زمین‌های کشاورزی نهر ایجاد می‌کنند.

در نهرکن‌ها تیغه‌ها به شکل مثلثی هستند و از وسط نیز انحنا دارند. صفحات خاک‌برگردان نیز نسبت به هم دیگر ثابت هستند و از سوی دیگر کاملاً قابل تنظیم می‌باشند. در برخی نهر کن‌ها، خاک برگردان‌ها به‌صورت لولایی به تنه متصل شده‌اند و می‌توان با یک پشت‌بند قابل تنظیم فاصله آن‌ها را نسبت به هم کم‌وزیاد کرد و عرض جوی را تغییر داد.

گاوآهن‌های یک‌طرفه و دوطرفه

گاوآهن‌ها نیز یکی دیگر از ادواتی هستند که روی تیلر‌ها نصب می‌شوند. در کل دو نوع گاوآهن به‌عنوان لوازم جانبی تیلر وجود دارند؛ گاوآهن‌های یک‌طرفه و دوطرفه. گاوآهن‌های یک‌طرفه توسط کیت اتصال به تیلر‌های بی سی اس نصب می‌شوند. از این گاوآهن‌ می‌توان برای شخم‌زدن و خاک‌ورزی در تمامی زمین‌ها و باغ‌های کشاورزی استفاده کرد. گاوآهن‌های دوطرفه نیز نسخه بهتری از مدل‌های یک‌طرفه به شمار می‌آیند. مزیت اصلی استفاده از این نوع گاوآهن‌ها این است که می‌توان پس از رسیدن به انتهای ردیف شخم، خیش گاوآهن را تغییر داده و از همان مسیر به کار خود ادامه داد و ساختار خاک را حفظ کرد.

علف‌تراش دیسکی

همان گونه که اشاره کردیم، یکی دیگر از ادوات سوار شونده بر روی تیلرهای دوچرخ، علف‌تراش‌های دیسکی هستند. از این علف‌تراش‌ها برای کندن و ازبین‌بردن علف‌های هرز در باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی مختلف استفاده می‌شود.

تریلی حمل بار

یکی از کاربردی‌ترین ادوات قابل‌نصب روی تیلر‌ها و کولتیواتورها، تریلی‌های حمل بار باغی هستند. این تریلی‌ها تا 500 کیلوگرم قابلیت حمل بار را دارند و می‌توان آن‌ها را روی انواع تیلرها نصب کرد. از این تریلی‌ها برای حمل انواع محصولات و وسایل استفاده می‌شود.

خرید انواع لوازم جانبی تیلر از مجموعه کوهستان

به دلیل تنوع بالای لوازم جانبی تیلر و معمولاً عدم شناخت کافی مصرف‌کنندگان و کشاورزان، بخشی از عرضه‌کنندگان اقدام به تولید محصولات نامرغوب با قیمت پایین می‌کنند. این محصولات در نهایت نارضایتی کشاورزان را به‌خاطر صرف هزینه‌های مضاعف و عدم کارایی به همراه دارند. اما مجموعه ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی کوهستان انواع ادوات و لوازم جانبی ماشین‌آلات کشاورزی را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب عرضه می‌کند. محصولات مجموعه ما استاندارد CE اروپا را دارند که این استاندارد، اصالت و کارایی ماشین‌آلات مجموعه ما را تضمین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره، می‌توانید با کارشناسان کوهستان تماس بگیرید.