لوازم جانبی تراکتور | تجهیزات رایج برای انجام کارهای کشاورزی با تراکتور
تعداد بازدید: 234تعداد نظرات: 0
1401/09/01 - 09:09

لوازم جانبی تراکتور | تجهیزات رایج برای انجام کارهای کشاورزی با تراکتور

کلوخ شکن‌ها از جمله مهم‌ترین لوازم جانبی تراکتور هستند که پیش از کشت مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای آشنایی با سایر تجهیزات تراکتور، کلیک کنید.

لوازم جانبی تراکتور به قسمت شفت متحرک متصل می‌شوند

تراکتورها از وسایل نقلیه کاربردی خارج از جاده هستند که کاربردهای بسیاری در کشاورزی، باغبانی و دامپروری دارند. تقریباً برای هر عمل وابسته به کشاورزی با تراکتور، لوازم جانبی خاصی برای این وسیله وجود دارد. اکثر اتصالات و لوازم جانبی تراکتور که برای کارهایی مانند حفاری یا برش استفاده می‌شوند به قسمت شفت محرک (PTO) متصل می‌شوند. PTO به اتصالات تراکتور اجازه می‌دهد تا با نیروی موتور تراکتور کار کنند. این روش باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در زمان و هزینه می‌شود؛ زیرا تراکتور را به یک وسیله نقلیه چندمنظوره تبدیل می‌کند. در این مطلب از مجموعه تجهیزات کشاورزی کوهستان، به بررسی اتصالات و لوازم جانبی لازم برای تراکتورها می‌پردازیم.

مزایای استفاده از تجهیزات جانبی تراکتور

استفاده از لوازم جانبی تراکتور برای عملکرد بهتر آن‌ها در امورات مربوط به کشاورزی بسیار مهم است. چرا که آن‌ها قابلیت‌های زیادی را به این ماشین‌ها اضافه می‌کنند که برای کشاورزان اهمیت فراوانی دارد. تراکتورها با تجهیزات اضافی هنگام کار در مزرعه، باغ یا باغچه می‌توانند مسافت بیشتر را شخم بزنند، خاک را برای کشت آماده کرده و محصولات را درو کنند.

بررسی انواع لوازم جانبی تراکتور

برخی از متداول‌ترین لوازم جانبی تراکتور عبارت‌اند از: بیل مکانیکی، تیغه‌ها، سطل‌ها، بوش هاگ‌ها، هاروها و سوراخ‌کن‌ها. بیل مکانیکی يكی از لوازم جانبی این وسیله است که به افراد امكان حفر سوراخ‌هاي دقيق را مي‌دهد. بسیاری از انواع پیشرفته‌تر این بیل‌ها، دارای GPS و عمق‌سنج هستند که در کشاورزی امکان حفر ردیف‌های خاصی را فراهم می‌کند. روتاواتور نیز یکی از تجهیزات خاک‌ورزی ثانویه است که خاک را خردکرده تا بستری مناسب برای کشت بذر و کاشت سازماندهی کند.

برخی دیگر از مهم‌ترین لوازم جانبی تراکتور عبارت‌اند از:

  • بذر دریل
  • تیلرهای کشاورزی
  • سم‌پاش‌ها و اسپریرها
  • کلوخ شکن
  • مالچر
  • وجین‌کننده علوفه

اکثر افرادی که به طور منظم از تراکتورها استفاده می‌کنند موافق هستند که اتصال سریع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لازم برای اتصالات موجود مخصوص تراکتور است. این ویژگی اجازه می‌دهد تا تمام اتصالات تراکتور به‌سرعت و به‌راحتی وصل شوند. در ادامه مهم‌ترین لوازم جانبی تراکتور را بررسی می‌کنیم.

تیغه‌ها؛ یکی از اصلی‌ترین لوازم جانبی تراکتور

تیغه‌ها برای شخم زدن مقدار زیادی خاک کاربرد دارند. این تیغه‌ها معمولاً به قسمت عقبی تراکتور متصل می‌شوند و با کشیدن آن روی زمین، خاک‌ها را کامل جابه‌جا می‌کنند و شخم می‌زنند. تیغه‌های تراکتور برای تحرک بیشتر دارای بالابر هیدرولیک نیز هستند.

صندلی‌های تراکتور

اگرچه ممکن است صندلی‌ها اولین چیزی که هنگام درنظرگرفتن لوازم جانبی تراکتور به ذهن خطور می‌کند، نباشند، اما به‌هرحال صندلی‌ها نیز به‌عنوان تجهیزات جانبی این دستگاه‌ها به فروش می‌رسند. راحتی صندلی برای کشاورز در هنگام کار اهمیت زیادی دارد.

بوش‌هاگ‌ یا چمن‌زن

بوش‌هاگ‌ها یا چمن‌زن‌ها با قابلیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. چمن‌زن‌ متصل به تراکتور مانند یک ماشین چمن‌زنی بزرگ است که می‌تواند به‌راحتی سطح زمین را بکند. بوش‌هاگ‌ها از جمله اتصالات تراکتوری هستند که به افراد این امکان را می‌دهند که گودال‌هایی با عمق یکسان در زمین حفر کنند و یا حتی امکان شخم زدن نیز با آن‌ها وجود دارد. علاوه بر این، چمن‌زن‌ها دارای ضمیمه‌هایی هستند که بریده‌های چمن را در کیسه بسته‌بندی می‌کنند.

تیلرهای کشاورزی

هاروها یا تیلرهای کلوخ شکن یکی دیگر از لوازم جانبی تراکتور هستند که برای آماده‌سازی زمین برای کاشت، خاک را می‌کشند، سطح آن را می‌شکافند و قسمت‌های سفت‌وسخت آن‌ را از بین می‌برند. از تیلرها برای آماده‌سازی زمین‌های اسب‌سواری و زمین‌های بیسبال نیز استفاده می‌شود.

سوراخ‌کن‌ها و مارپیچ‌های کشاورزی

سوراخ‌کن‌ها و مارپیچ‌ها برای کندن سوراخ‌ها و حفاری در خاک یا سنگ‌های سست استفاده می‌شوند. این دسته از لوازم جانبی تراکتور، قابلیت کندن سوراخ‌هایی با عمق دلخواه افراد را دارند و بیشتر برای کندن مکان قرارگرفتن حصارهای اطراف زمین‌های کشاورزی کاربرد دارند.

گاوآهن تراکتور

گاوآهن‌ها از جمله مهم‌ترین لوازم جانبی تراکتورها هستند که برای شخم زدن زمین، ازبین‌بردن برف و حفاری در خاک کاربرد دارند. گاوآهن‌ها از تیغه‌های دایره‌ای شکلی تشکیل شده‌اند که همه این تیغه‌ها بافاصله از هم در یک میله متصل به پشت تراکتور، قرار دارند. از آن‌ها برای جمع‌کردن خاک، شن، سنگ و سایر مواد استفاده می‌شود. گاوآهن به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا یک منطقه بزرگ را به‌سرعت شخم بزنند.

اسپریر‌ها یا سمپاش‌های تراکتوری

اگر نیاز به سم‌پاشی سریع چمن یا محصولات خود دارید، افزودن سمپاش به لیست لوازم جانبی تراکتور انتخاب هوشمندانه‌ای است. طیف گسترده‌ای از اندازه‌های سمپاش تراکتور موجود است. دستگاه‌های سم‌پاشی، آفت‌کش‌ها و سموم کشاورزی را به خاک اسپری می‌کنند.

برف‌روب‌های متصل به تراکتور

برف‌روب‌های متصل به تراکتور برای پاک‌سازی برف از زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شوند. همچنین برف‌روب‌ها می‌توانند بسیاری از کارهای دیگر را غیر از پاک‌کردن برف انجام دهند. همچنین با استفاده از برف‌روب‌های متصل به تراکتور می‌توان علف‌ها و گیاهان کنده شده و باقی‌مانده بر روی زمین کشاورزی را جمع‌آوری کرد.

لودرهای جلویی

لودرهای جلویی تراکتور روی قاب آن نصب می‌شوند. لودر‌ها پشتیبانی محکمی در بارگیری و تخلیه مواد ایجاد می‌کنند، اما از آن‌ها برای جابه‌جایی محصولات در مزرعه نیز استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به ظرفیت بالابری، ارتفاع و قدرت مانور آن اشاره کرد.

چراغ‌های جانبی تراکتور

انواع مختلفی از چراغ‌های جانبی برای تراکتورها وجود دارند که در شب برای ایجاد روشنایی بیشتر هنگام کشاورزی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این چراغ‌ها معمولاً روی بدنه و اطراف کابین راننده تراکتور نصب می‌شوند و از انواع مختلف آن‌ها می‌توان به چراغ‌ها ال‌ای‌دی و نورهای پنلی اشاره کرد.

خرید لوازم جانبی تراکتور از مجموعه تجهیزات کشاورزی کوهستان

لوازم جانبی تراکتور به کارآمدتر شدن آن کمک می‌کنند. این لوازم می‌توانند چیزی به‌سادگی یک چوب‌کش برای کمک به کاشت، یا یک بیل مکانیکی برای حفاری باشند. لوازم جانبی تراکتور همچنین می‌تواند شامل مواردی مانند مارپیچ برای کاشت، سم‌پاش برای آبیاری یا کولتیواتور برای کاشت بذر باشد.

لوازم جانبی مختلفی برای تراکتورها در دسترس است که می‌توانید با مراجعه به مجموعه ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی کوهستان آن‌ها را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب تهیه کنید. محصولات مجموعه ما دارای استاندارد CE اروپا هستند که برخورداری از این استاندارد، یکی از عوامل اصولی در انتخاب این نوع از ماشین‌آلات است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.