تراکتور نقطه‌ی عطفی در صنعت کشاورزی
تعداد بازدید: 2042تعداد نظرات: 0
1398/10/15 - 14:25

تراکتور نقطه‌ی عطفی در صنعت کشاورزی

تراکتور مهم‌ترین وسیله کمکی در زراعت مکانیزه محسوب می‌شود که از لحاظ سرعت، و از حیث تحرک، توان و حمل ادوات ماشین‌های مختلف بر حیوانات کشنده ارجحیت دارد و شرط اولیه کاهش و تسهیل کار بدنی است

تراکتور ماشینی که بدون آن کشاورزی کار بسیار دشواری خواهد بود

در ابتدا، تمام محصولات کشاورزی به منظور تأمین معاش انسان به وسیله قدرت یا توان بدنی انسان تولید و آماده می‌شد. قرن‌ها سپری گشت تا این که از قدرت بدنی حیوانات در کمک به توان بدنی انسان استفاده شد. با کشف آهن، ابزاری ساخته شد که باعث کاهش بیشتر کار بدنی انسان گردید.

شرکت کوهستان| خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

تبدیل کشاورزی با دست به کشاورزی ماشینی امروزی، در ابتدا بسیار کند بود، اما با به وجود آمدن گاو آهن فلزی، موتور احتراق داخلی، تراکتور مزرعه و سایر ماشین‌های کشاورزی، این حرکت با سرعتی دور از تصور پیشینیان ما انجام گرفت. تغییراتی که در چند دهه گذشته به وقوع پیوسته است، چنان بر ارزش‌های بشری تأثیر گذارده که انسان از چگونگی تأثیر ماشین‌های کشاورزی در آینده بشر متحیر می‌شود. در حقیقت پیشرفت کشاورزی طی یکصد سال گذشته بیش از پیشرفت بشر در این زمینه در طول تاریخ جهان بوده‌است.

شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

آیا می‌دانید مهم‌ترین وسیله کمکی در کشاورزی چیست؟

تراکتور مهم‌ترین وسیله کمکی در زراعت مکانیزه محسوب می‌شود که از لحاظ سرعت، و از حیث تحرک، توان و حمل ادوات ماشین‌های مختلف بر حیوانات کشنده ارجحیت دارد و شرط اولیه کاهش و تسهیل کار بدنی است. این دستگاه به عنوان یک ماشین کار چند جانبه قلمداد می‌شود که علاوه برتولید توان، اتصالات آن به ترتیبی است که وسایل کار به آسانی قابل نصب و تعویض می‌باشند.

شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

تراکتور به ماشین خودرو یا خود گردانی اطلاق می‌شود که از توان آن برای کشیدن ادوات و ماشین‌های قابل حرکت و به کار انداختن ماشین‌های ساکن یا قابل حرکت با کمک پولی و تسمه، محور توان‌دهی و هیدرولیک استفاده می‌شود. تراکتور یک واژه انگلیسی است که معنی آن کشنده است. براساس واژه نامه آکسفورد، این واژه برای اولین بار در سال 1856 میلادی در انگلستان مترادف با موتور کششی به کار رفته است. واژه تراکتور در سال 1890 میلادی در ایالات متحده آمریکا، برای یک موتور کششی بخار زنجیری به ثبت رسید.

شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

چند نوع تراکتور داریم؟

معمول‌ترین انواع تراکتور در گذشته و حال عبارتند از: تراکتور بخار که در آن یک موتور احتراق خارجی ( موتور بخار ) تولید توان می‌کند و تراکتور بنزینی یا دیزل که در آن یک موتور احتراق داخلی منبع تولید توان است.  

 هر کشاورزی باید از این ادوات داشته باشد

 مهم‌ترین ادوات خاک ورزی اولیه عبارتند از: گاو‌آهن برگردان دار، گاو آهن بشقابی، گاو آهن بشقابی عمودی (تیلر بشقابی)، گاو آهن چیزل ( گاو آهن شفره ای )، زیر شکن (گاوآهن اسکنه ای یا ساب سویلر) ، گاوآهن دوار(تیلر دوار)، پشته ساز، نهرکن و سایر ادواتی که سطح خاک را نا‌هموار به جای می‌گذارند.

در راس خاک ورزی اولیه، شخم قرار دارد. هدف از شخم به وجود آمدن تغییرات فیزیکی مطلوب در خاک به منظور بهبود شرایط رشد گیاهان زراعی است. رابطه بین شرایط فیزیکی خاک با رشد گیاه، قابلیت کشت پذیری خاک نامیده می‌شود. گاوآهن در طول هزاران سال وسیله‌ای بوده ‌است که توسط آن شخم انجام می‌گرفته و بستر بذر و بستر ریشه تهیه می‌شده است.

شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

گاو آهن‌های برگردان دار امروزی و گاو آهن‌های قدیمی که هنوز در بعضی از کشورهای توسعه نیافته دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، از تکامل چنگک‌های چوبی به وجود آمده‌اند که توسط کشاورزان اولیه و دام‌هایشان کشیده می شدند.

قابلیت‌های یک گاو آهن را بدانید

گاوآهن برگردان دار که ممکن است فقط گاوآهن نامیده شود، خاک شیاری را که ایجاد می‌کند از زمین جدا کرده، آن را بلند می‌کند و بر می‌گرداند و بدین ترتیب اعمال زیر را انجام می دهد:

1. تمام یا قسمتی از خاشاک و بقایای گیاهی را زیر خاک می کند.

2. موجب تهویه خاک میشود.

3. موجب افزایش نفوذ و جریان آب در خاک میشود.

4. علف‌های هرز را از بین می برد ( در اثر بریدن ، یا از جا کندن ریشه یا مدفون کردن گیاه).

شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

5. حشرات ، تخم یا لارو آنها را از بین می برد .

6. موجب مخلوط شدن کودهای شیمیایی ، دامی و سبز با خاک میشود .

7. بستر مناسبی برای بهتر سبز شدن بذر به وجود می آورد .

8. ریشه ها ، ساقه ها و غده های زیرزمینی را به سطح خاک آورده و باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شود .

گروه پارس آرای کوهستان با هدف بهبود در کیفیت ماشین آلات کشاورزی و ارائه ماشین آلات جدید کشاورزی مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی به بهره برداری رسیده است . شرکت پارس آرای کوهستان تلاش می کند سطح کشاورزی و سالم بودن محصولات کشاورزی را با ماشین آلات مدرن و به روز دنیا، افزایش دهد.استفاده از کارشناسان مجرب و داشتن دانش نوین در رابطه با ماشین آلات و ادوات کشاورزی، سیستم ها و فن آوری های مدرن در تمامی سطوح کشاورزی، به اعتبارات شرکت پارس آرای کوهستان در میان کشاورزان محترم می افزاید. جهت کسب اطلاعات تکمیلی از محصولات شرکت پارس آرای کوهستان با کارشناسان ما با شماره 71163 – 021 در ارتباط باشید .   

    شرکت کوهستان|خرید و فروش ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی